| O FIRMIE | NAWADNIANIE | PORADY | CENNIK | GWARANCJA | KONTAKT | REALIZACJE | GALERIA |

Jak zbudowany jest system nawadniający

Profesjonalnie wykonany system nawadniający w naszym ogrodzie, powinien składać się z kilku podstawowych elementów.

Studzienka rozdzielcza jest to plastikowa skrzynka, którą umieszcza się w rabacie, ale tak, by była niewidoczna. W studzience tej zainstalowane są elektrozawory. Dostęp do nich jest wtedy łatwy i szybko zauważymy ewentualne nieszczelności. Studzienki osłonowe z tworzywa są odporne na promieniowanie UV oraz niskie i wysokie temperatury.
 
Elektrozawór przypisany jest jednej sekcji i odpowiedzialny jest za otwieranie jak i zamykanie wody pod wpływem impulsu elektrycznego wysłanego ze sterownika o niskim napięciu 24V.
 
 

Sterownik (programator) jest to urządzenie elektroniczne w którym programuje się godziny, dni jak i czas nawadniania (otwarcie lub zamknięcie elektrozaworów). Sterownik można umieścić na zewnątrz budynku jak i w środku, na przykład w garażu. Może być zasilany prądem z sieci lub baterii. Niezależnie od zaprogramowanych godzin nawadniania można wybrane sekcje lub cały system włączyć ręcznie poza ustaloną porą. Najnowocześniejsze sterowniki powstają na potrzeby pól golfowych, by z czasem pojawić się w naszych ogrodach.Na rynku występują sterowniki wraz z pilotem. Dzięki temu rozwiązaniu możemy uruchomić system nawadniający siedząc w fotelu.
 
 

 

 

 

 

Czujnik deszczu jest to urządzenie elektroniczne, które blokuje włączanie się systemu nawadniania, kiedy pada deszcz albo niedawno przestał padać deszcz. Czujnik nie reaguje na pierwsze krople deszczu lecz dopiero gdy spadnie od 3 do 25 mm. Aby po deszczu system ponownie zaczął działać, wilgoć z czujnika musi odparować.
 
Czujnik wilgotności steruje działaniem systemu nawadniającego według stopnia nasycenia gleby wodą.
W przydomowych ogrodach częściej stosuje się czujniki deszczu.
Przewody (rury) nawadniające oraz kształtki. Poszczególne części systemu łączy się rurami z tworzywa sztucznego w linie nawadniające za pomocą kształtek skręcanych. Są to elastyczne rury polietylenowe o grubości ścianek 2-3 mm oraz klasą ciśnienia PN 10.

Elementy nawadniające.
Automatyczny system nawadniający powinien być tak zaprojektowany, by podlewanie było jak najkorzystniejsze dla roślin i jak najwygodniejsze dla użytkowników ogrodu, dlatego rodzaje zraszaczy dobiera się do typu roślinności.

Czym podlewać:

Zraszacz turbinkowy  (rotacyjny) charakteryzuje się charakterystyczną obrotową pracą zraszania z regulowanym zakresem pracy 40°- 360° oraz zasięgiem pracy od 5 do 30 metrów. Zasięg zraszaczy uzyskuje się dzięki wymiennym dyszom, które posiadają różne zużycie wody. Dobór dysz uzależniony jest od ilości wody w systemie nawadniającym oraz ciśnienia źródła wody. Zraszacze rotacyjne używane są na średnich oraz dużych powierzchniach trawników. 
 
Zraszacz z głowicą stałą (statyczne) charakteryzuje się zakresem pracy od 25°-360° oraz zasięgiem pracy od 2 do 5 metrów.

Wymienne dysze posiadają różne zasięgi pracy i różne kąty nawadniania. Szeroka paleta zraszaczy statycznych pozwala na nawadnianie wąskich trawników, przy użyciu dysz prostokątnych. Zraszacze z głowicą stałą pomimo niewielkich zasięgów, zużywają duże ilości wody lecz czas ich pracy jest krótszy w stosunku do zraszaczy rotacyjnych. Powoduje to większe koszty instalacji systemu nawadniającego.

Linie kroplujące (nawadnianie kropelkowe) są to rury z polietylenu z rozmieszczonymi w nich co 30-100 cm kroplownikami, przez które sączy się woda. Kroplowniki mogą być umieszczone wewnątrz rury lub są w nią wkręcone. Linie kroplujące zainstalowane są pod agrowłóknina ściółkującą, przysypane korą lub grysem. Prawidłowo działająca linia kroplująca składa się z reduktora ciśnienia oraz filtra.

Zraszacze rotacyjne, statyczne i linia kroplująca nie mogą być instalowane w obrębie jednej sekcji. Grozi to nierównomiernym pokryciem wody naszego trawnika przez system nawadniający. Każdy typ zraszaczy musi być zamontowany na oddzielnych sekcjach.
 Nawadnianie ogrodów | Toruń.
Copyright © 2010 Nawadnianie ogrodów.
Projekt i wykonanie: Studio reklamy ADGRAPE.